13 ΕΠΓΣ ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ 30 11  2  17 -22 32
16 ΑΠΓΜΣ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 30 4  0  26  -93 7

ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ -3

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΣΚ. ΚΑΛΛΟΝΗΣ -5

Σύμφωνα με τα παραπάνω αποτελέσματα που διαμορφώθηκαν και σύμφωνα με την Προκήρυξη και τις διατάξεις του ΚΑΠ,

1. Το πρώτο στον βαθμολογικό πίνακα σωματείο ΠΑΕΣ ΑΙΓΕΙΡΟΣ Μυστεγνών , ανακηρύχθηκε πρωταθλήτρια ομάδα Α΄ κατηγορίας Λέσβου. Η πρωτ/τρια ομάδα μετα από αγώνα μπαράζ με την πρωταθλήτιρα ομάδα Α΄κατ. Λήμνου ΗΡΑΚΛΗΣ Ατσικής στον οποίο και ήταν νικητής , ανακηρύχθηκε πρωτ/τρια ομάδα ΕΠΣΛ και θα διεκδικήσει την άνοδο στην Γ΄Εθνική σε αγώνες μπαράζ με τους πρωταθλητές ΚΥΚΛΑΔΩΝ – ΧΙΟΥ –ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΩΝ.
  2. Στην πρωταθλητρια ομάδα θα απονεμηθεί  Κύπελλο με 25 ατομικά μετάλια.
  3. Τα σωματεία ΓΠΕΣ ΕΡΜΗΣ Παμφίλων – ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ Κ. Τρίτους και ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ Σκ. Καλλ., που κατέλαβαν τις τρείς τελευταίες θέσεις σύμφωνα με την Προκήρυξη υποβιβάζονται στην Β΄κατηγορία και καταλαμβάνουν την 1η , 2η , 3η θέση αντίστοιχα στην Β΄κατηγορία.
  4. Το σωματείο ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ θα ξεκινήσει το πρωτάθλημα περιόδου 2016-2017 με -5 βαθμούς από αρνητική βαθμολογία στους αγώνες με ΑΤΡΟΜΗΤΟ Ανεμώτιας -2 και ΒΥΡΩΝ -3.
  5. Το σωματείο ΠΑΕΣ ΑΙΓΕΙΡΟΣ ΜΙΣΤΕΓΝΩΝ θα ξεκινήσει το πρωτάθλημα περιόδου 2016-2017 με -2 βαθμούς από αρνητική βαθμολογία στον αγώνα με Πανθηραϊκό.

10 ΕΜΑΣ ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ ΜΑΝΤΑΜ. 18 4 4 10 25 35 -10 16

1. Το πρώτο στο βαθμολογικό πίνακα σωματείο ΓΠΦΣ ΑΡΙΩΝ Μήθυμνας , ανακηρύχθηκε πρωταθλήτρια ομάδα Β΄ κατηγορίας.
  2. Τα σωματεία ΑΡΙΩΝ Μήθυμνας και το σωματείο ΕΜΑΣ ΦΙΛΙΑΣ σε περίπτωση που η πρωταθλήτρια ομάδα Α΄κατηγορίας ΑΙΓΕΙΡΟΣ  Μυστεγνών  ανεβεί στην Γ΄Εθνική κατηγορία ,θα αγωνίζονται την προσεχή περίοδο  στην Α΄ κατηγορία.
  3. Στο σωματείο ΑΡΙΩΝ Μήθ. Θα απονεμηθεί κύπελλο με 25 μετάλια.
  4. Τα σωματεία ΑΝΑΞΟΣ Σκουτάρου και ΕΜΑΣ ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ Μανταμάδου, υποβιβάζονται στην Γ’ κατηγορία στην οποία και θα αγωνίζονται την περίοδο 2016-17, καταλαμβάνοντας την 1η και 2η θέση αντίστοιχα.
  5. Το σωματείο ΑΝΑΞΟΣ Σκουτάρου θα ξεκινήσει τον πρωτάθλημα για την περιοδο 2016-17 με -2 βαθμούς.

ΑΟ ΑΡΙΩΝ ΠΑΛΑΙΟΚΗΠΟΥ -2

1. Το πρώτο στον βαθμολογικό πίνακα σωματείο ΑΠΟΛΛΩΝ Δαφίων , ανακηρύχθηκε πρωταθλήτρια ομάδα Β΄ κατηγορίας Λέσβου.
  2. Το σωματείο ΑΠΟΛΛΩΝ Δαφίων και το σωματείο ΑΝΔΡΟΝΙΚΑΣ Παρακοίλων που τερμάτισε στην 2η θέση, θα αγωνίζονται από την προσεχή περίοδο στην Β΄ κατηγορία Λέσβου.
  3. Στην πρωταθλήτρια ομάδα θα απονεμηθεί κύπελο με 25 μεταλια.

8 ΠΡΟΠΟΝΤΙΔΑ   21  10  21-73

1. Το πρώτο στον βαθμολογικό πίνακα σωματείο ΗΡΑΚΛΗΣ Ατσικής , ανακηρύχθηκε πρωταθλήτρια ομάδα Α΄ κατηγορίας Λήμνου μετά από αγώνα κατάταξης με τον ΚΕΡΑΥΝΟ Αγ. Δημητρίου, νικητής του αγώνα κατάταξης μεταξύ των σωματείων ΚΕΡΑΥΝΟΥ – ΔΙΑΓΟΡΑ – ΑΕΛ – ΑΡΗ που τερμάτισαν αντίστοιχα στην 2η -3η -4η και 5η θέση στην κανονικη διάρκεια του πρωταθλήματος.
  2. Το σωματείο του ΗΡΑΚΛΗ Ατσικής , αγωνίσθηκε σε αγώνα κατάταξης με την ομάδα του ΑΙΓΕΙΡΟΥ Μυστεγνών για την ανάδειξη του πρωταθλητή ΕΠΣ Λέσβου Α΄ κατηγορίας , στον οποίο και ηττήθηκε.
  3. Στο σωματείο ΗΡΑΚΛΗΣ Ατσικης πρωταθλήτρια ομαδα Α1 Λήμνου θα απονεμηθεί Κυπελλο με 25 μετάλια.
  4. Το σωματείο ΠΡΟΠΟΝΤΙΔΑ που κατέλαβε την τελευταία θέση στο βαθμολογικό πίνακα , θα αγωνίζεται από την προσεχή περίοδο στον Α2 όμιλο.
  5. Το σωματείο ΑΟ ΚΑΣΠΑΚΑΣ που κατέλαβε την 7η θέση στον Α1όμιλο , μετά από αγώνα κατάταξης με την ΗΦΑΙΣΤΙΑ που κατέλαβε την 2η θέση στον Α2 όμιλο

7 ΑΟ ΑΗΤΟΣ ΠΛΑΚΑΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ  18   4  11-47

Το πρώτο στον βαθμολογικό πίνακα σωματείο ΑΡΓΟΝΑΥΤΕΣ, ανακηρύχθηκε πρωταθλήτρια ομάδα Α2 κατηγορίας και θα αγωνίζεται στηνΑ1 κατηγορία Λήμνου την περίοδο 2016-17.

Το σωματείο ΗΦΑΙΣΤΙΑ που τερμάτισε στην 2η θέση , ηττήθηκε σε αγώνα κατάταξης από την ομάδα του ΑΟ ΚΑΣΠΑΚΑ και θα παραμείνει στην Α2 κατηγορία την περίοδο 2016-17.

Στο σωματείο ΑΡΓΟΝΑΥΤΕΣ θα απονεμηθεί Κύπελλο με 25 μετάλια.