Αποκλεισμός για τις Μικτές Ομάδες της Λέσβου

Share:

Πολύ κοντά στην πρόκριση έφτασε η Μικτή Ομάδα Νέων καθώς είχε το πλεονέκτημα των δύο αποτελεσμάτων απέναντι στη Χίο, τελικά όμως ηττήθηκε με 2-1 και χάθηκε η πρόκριση για την ομάδα του Παναγιώτη Μαστέλου. Οι Παίδες το πρωί γνώρισαν την ήττα απο την ΕΠΣ Χίου με σκορ 3-1.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τη Λέσβο καθώς προηγήθηκε με γκολ του Λαμάϊ Μπέκου στο 15′, όμως μετά απο δύο λεπτά οι Χιώτες βρήκαν την ισοφάριση. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στη συνέχεια μέχρι το 44′ όπου η Χίος μπήκε μπροστά στο σκορ με άπιαστο σουτ έξω απο την περιοχή σε ένα κακό χρονικά σημείο.

Στην επανάληψη μετά απο εκτέλεση φάουλ και αρκετές μάχες μέσα στην περιοχή η μπάλα κατέληξε στο κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα της Χίου. Την ίδια τύχη είχε και η εκτέλεση φάουλ του Μανδάνη, αφού η μπάλα χτύπησε το οριζόντιο δοκάρι στερώντας την ευκαιρία για ισοφάριση. Οι παίκτες της Λέσβου πίεσαν μέχρι την λήξη του παιχνιδιού όμως δεν κατάφεραν να πετύχουν το τέρμα της πρόκρισης.

Το πρωί οι Παίδες οι οποίοι έχασαν την πρόκριση απο την προηγούμενη αγωνιστική έμειναν πίσω στο σκορ μόλις στο 9ο λεπτό, όμως ο Χαλκοδαίμων πετυχε γκολ στο 24′ και το 1-1 έμεινε μέχρι το ημίχρονο. Στη συνέχεια η Χίος βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα άλλες δύο φορές στο 48′ και στο 73′ και πήρε την νίκη με 3-1 που της χάρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση. Έτσι, οι Ενώσεις οι οποίες προκρίθηκαν στη επόμενη φάση για τους Παίδες είναι τα Δωδεκάννησα και η Χίος και για τους Νέους οι Κυκλάδες και η Χίος.

Και οι δύο ομάδες της Ενωσης μας κατέβαλαν κάθε δυνατή προσπάθεια, πάλεψαν μέχρι τέλους και αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους ποδοσφαιριστές που εκπροσώπησαν το νησί μας στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα προεπιλογής Εθνικών Ομάδων αλλά και τους προπονητές και συνοδούς που ήταν δίπλα στα παιδιά όλες αυτές τις μέρες.